į pradžią turinys susisiekite  
Naujienos
SVEČIUOSE – BIBLIOTEKININKĖ RIMA

Išsiaiškinome, kad mūsų lopšelio-darželio kieme auga įvairūs medžiai: ir lapuočiai, ir spygliuočiai.

Lapuočiai tai – beržai, šermukšniai ir graikinis riešutas, o spygliuočiai – eglės, pušys ir maumedžiai. Apžiūrėjome šių medžių šakeles ir kankorėžius.

Sužinojome, kad neužilgo pradės žydėti eglutės. Jos žydi gegužės mėnesį. Auga iki 45 m aukščio, o gyvena iki 300 metų. Išsiaiškinome, kodėl senovėje žmonės  sodybų kiemuose nesodino eglių, nes yra posakis,  jeigu kieme auga eglė, tai žmogus turės skolų.

Tačiau eglę laikyta šventu medžiu, į kurią niekada netrenkia žaibas. Yra sakoma, kad į eglę netrenkia žaibas, todėl, kad po ja velnias slepia savo pinigus..

Apie pušis bibliotekininkė papasakojo tai, kad jos irgi žydi gegužės mėnesį ir, kad gali gyventi net 700 metų. Žydi geltonais milteliais, kurie naudojami kosmetikos gamyboje.

Vienintelis spygliuotis, kuris numeta savo spyglius rudenį, o pavasarį vėl užaugina švelnius spygliukus – tai maumedis. Maumedis – labai tvirtas medis, iš kurio statomi namai, gaminami baldai. Mūsų darželio kieme auga net du gražuoliai maumedžiai.

Apžiūrėjome bei palyginome maumedžio, eglės pušies kankorėžius.

Iš lapuočių tvirčiausias, stipriausias ir galingiausias medis  - tai ąžuolas. Nuo amžių jis buvo gerbiamas ir garbinamas. Ąžuolas – labai atsparus medis, galintis išgyventi kelis tūkstančius metų. Seniausiam Lietuvos ąžuolui  - Stelmužės - apie 1500 metų.

 Sužinojome, kad gimus sūnui, tėvas pasodindavo savo sodyboje ąžuoliuką. Vaikai pastebėjo, kad galingiausio ir stipriausio medžio vardu pavadintas mūsų darželis. Ne veltui darželio Ekologiniame takelyje auga visa eilė ąžuoliukų – Ąžuolų alėja.

Bibliotekininkė paaiškino, kaip lengvai galima atskirti beržą. Parodė skaidrėse, kad beržo kamienas visuomet baltas arba šviesiai pilkas su tamsiomis dėmelėmis. Berželiai gyvena iki 150 metų, o išauga iki 25 metrų aukščio. Labai skani ir vertinga beržų sula, kurią ne vienas vaikas jau yra ragavęs. Pasekė sakmę apie mergaitę, kuri ganydama karves, buvo apsivilkusi baltais baltiniais. Mergaitei einant pro beržą, užkliuvo jos baltiniai už beržo, todėl nuo to laiko  beržo žievė yra balta.

Apie šermukšnius sužinojome tai, kad jie užaugina labai vitaminingus vaisius – uogas. Uogas geriausia skinti po pirmos šalnos, tuomet jos nebūna karčios. O jose 8 kartus daugiau vitamino C, negu citrinose.

Darželio teritorijoje auga graikinis riešutmedis. Jis retas, gražus galingas medis, bet retai sodinamas, nes yra labai neatsparus, bijo šalčio, o kol jaunas, reikia daug priežiūros. Pasidžiaugėme, kad mūsų darželio kieme augantis riešutmedis  - jau didelis ir tvirtas medis. Jis rugsėjo mėnesį sunokina riešutus, kurį suvalgius, gaunama visos dienos vitaminų norma Tereikia tik vieno riešuto per dieną!

Vaikai susidomėję vartė  knygas „Lietuvos gamta“, „Augalų pasaulyje“ ir kt. Minė mįsles, aptarinėjo posakius, patarles.

Už išsakytas mintis, paaiškinimus ar įmintą mįslę kiekvienas gavo po saldainį. Apdovanoti buvo visi.

Valandėlės pabaigoje, žinių įtvirtinimui, buvo išdalintos užduotys, kurios vaikams labai patiko, todėl su malonumu ėmėsi jas atlikinėti.

Su bibliotekininke atsisveikinome, tačiau projektas apie medžius dar tęsiasi. Juk tik dabar pavasarį, kai atgyja gamta, prasidės didieji tyrinėjimai, stebėjimai bei atradimo džiaugsmas.

O su bibliotekininke atsisveikinome neilgam, juk vėl greitai susitiksime, nes laukia daug įdomių konkursų, parodų ir net  spektaklių.

 

 

Priešmokyklinio ugdymo pedagogė R.Šeibokienė

 

2014 m. kovo 5 d.