KALBA – TAI BŪDAS SUPRASTI PASAULĮ IR IŠREIKŠTI SAVO MINTIS

2023 m. lapkričio 16 d. Visagino vaikų lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ įvyko diskusija „Vėluoja kalba? Ką daryti?“. Į diskusiją buvo kviečiami „Volungėlių“ ir „Žvaigždučių“ grupių tėveliai.

Renginio metu švietimo pagalbos specialistai logopedė Vilmantė Andrejevienė, socialinė pedagogė Birutė Stefanskienė, psichologės Jelena Malyševa ir Asta Sokolovienė pateikė daug informacijos apie kalbos raidą, kur galima kreiptis pagalbos jeigu vėluoja kalba. Diskusijos metu buvo išsamiai papasakota apie švietimo pagalbos specialistų darbą darželyje, kaip jiems sekasi dirbti su vaikais, kurių kalbos raida vėluoja. Analizuota tvarka, kaip vertinami specialieji vaikų ugdymosi poreikiai darželyje ir švietimo pagalbos tarnyboje. Labai daug informacijos tėveliams pateikė psichologė Asta, ji labai smulkiai papasakojo, kokį poveikį vaikams daro ilgalaikis buvimas prie ekranų, ką galime sužinoti atlikę vaiko intelektinių gebėjimų vertinimą. Intelektas – (lot. intellectus – suvokimas, protas, prasmė) – tai protas, aukštųjų pažinimo gebėjimų (dažniausiai mąstymo) mokytis ir išmokti, spręsti problemas, susivokti naujose situacijose, atskleisti reiškinių tarpusavio ryšius, pasinaudoti patirtimi – visuma. Intelektui būdinga ir su mąstymu nesusiję požymiai – emociniai, socialiniai ir sensoriniai gebėjimai bei įgūdžiai. Visagino švietimo pagalbos tarnyboje psichologas atlieka vaikų, nuo 6 metų amžiaus, intelekto vertinimą. Šio vertinimo metu siekiama identifikuoti vaiko gebėjimų stipriąsias ir silpnąsias puses, kad būtų galima pritaikyti vaiko gebėjimus atitinkančią bendrojo ugdymo programą.

Kalba – tai būdas suprasti pasaulį ir išreikšti savo mintis. Vaiko kalba nėra paprastas, elementarus dalykas, kuris „ateina“ savaime ar kurio vaikai gali išmokti iš ekranų.Kalba – socialinis reiškinys, jai būtinas gyvas bendravimas.

Švietimo pagalbos specialistai dėkingi atėjusiems tėveliams ir tikisi, kad ateityje tokių susitikimų bus ir daugiau.

Pagarbiai socialinė pedagogė    Birutė Stefanskienė